Açıklama

İlim, bir şeyin sûretinin zihinde hâsıl olmasıdır. Hâsıl olan sûret ya tasavvur ya da tasdik şeklinde olur. Tasavvur, bir şeyi zihinde canlandırmak, tasarlamak anlamındadır ve ilmin ilk kısmını oluşturur. Zihinde hâsıl olan bu kısımdan hareketle hâsıl olmayan kısımlara ulaşılır. İlmin tasavvur ve tasdik kısımlarından hareketle müteahhirûn mantıkçıları mantık eserlerini tasavvur ve tasdik şeklinde iki kısımda incelemektedir.
XIV. yüzyılın önemli kelamcı ve mantıkçılarından biri olan Teftâzânî de mantık ilminde ortaya koyduğu eserlerle müteahhirûn mantık geleneğini sürdürmektedir. Bununla birlikte Teftâzânî, mantık ilminin tartışmalı konuları arasında yer alan tasavvur, lafız, beş tümel ve tanım konularına getirdiği açıklamalar ile bu alanda önemli bir yer edinmektedir.
Bu kitapta, mantık ilminin ilk kısmı olan tasavvur, Teftâzânî’nin tasavvur anlayışı merkezinde giriş, üç bölüm ve sonuç halinde ele alınmakta ve bu bölümler çerçevesinde oluşan problem ve çözüm önerileri incelenmektedir.Mehmet ÇAVDAR,9786256902183mehmet çavdar

Ek bilgi

Yazar

Sayfa Sayısı

208

Boyut

13, 5 x 21

Dil

Türkçe

Kağıt Cinsi

70 gr. kitap kağıdı

Cilt Tipi

Karton Kapak