Açıklama

Çalışmamızın konusunu olan el-Hidâye, te’lifinden itibaren medreselerde ders kitabı olarak okutulmuştur. Mergînânî, meseleleri incelerken önce Ebû Hanife’nin, sonra onun talebeleri olan İmam Ebû Yûsuf ve İmam Muhammed’in görüşlerine yer verir, bazen de İmam Züfer’in görüşlerine değinir. Ayrıca İmam Şâfiî bazen de İmam Mâlik’in görüşlerine delilleriyle birlikte yer verir. İmam Ahmed b. Hanbel’in görüşlerine hiç yer vermez. el-Hidâye bu itibarla mukayeseli fıkıh kitabı gibidir.
Bu çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır.
Birinci bölümde önce İmam Şâfiî’nin; hayatı, ilim talebi için yapmış olduğu yolculukları, hocaları, mezhebi, eserleri ve talebeleri ele alınmıştır. Yine bu bölümde Mergînânî’nin; hayatı, hocaları, talebeleri, eserleriyle birlikte el-Hidaye’nin önemi de ele alınmıştır.
İkinci bölümde Mergînânî’nin, el-Hidâye’nin ibadetler bölümünde İmam Şâfiî’ye nisbet ettiği isabetli görüşleri ele alınmıştır.
Üçüncü bölümde ise Mergînânî’nin isabet etmediği görüşleri tahlil edilmeye çalışılmıştır.Osman MATPAN,9786258301762osman matpan

Ek bilgi

Yazar

Sayfa Sayısı

178

Boyut

13, 5 x 21

Dil

Türkçe

Kağıt Cinsi

70 gr. kitap kağıdı

Cilt Tipi

Karton Kapak