Açıklama

İslamofobi, toplumsal etkileri itibariyle sosyolojik bir olgudur. Bundan dolayı sosyoloji bilimi İslamofobinin sebepleri, amaçları ve sonuçları üzerine kıymetli tahlil ve tespitler yapmış; birçok eserin telif edilmesine imkân tanımıştır. Ancak altını çizmek gerekir ki İslamofobiyi inşâ eden nefret söylemi referanslarını İslâm hukukundan almaktadır. İslâm ve Müslümanlara yönelik haksız ithamları desteklemek için İslam Peygamberine saldırılmakta, İslâm hukukunun ortaya koyduğu bazı hükümler çarpıtılmakta ve eleştirilmektedir. Bu durum, İslamofobiyi İslâm hukuku açısından da değerlendirmeyi zorunlu kılmaktadır.
Elinizdeki kitapta İslamofobi konusu, “hukuk sosyolojisi” bağlamında ele alınmıştır. Buna göre sadece İslamofobinin nedenleri ve İslamofobistlerin İslâm’a yönelik ithamları aktarılarak cevaplar teşkil ettirilmemiş bilakis bu konuların diğer ilâhî dinlerin hukukunda nasıl ele alındığı incelenerek Batı ve İslâm tarihinin toplumsal yaşam tecrübelerindeki izdüşümü tespit edilmeye ve örneklendirilmeye de çalışılmıştır. Buna göre ceza hukuku, hoşgörü, kadın hakları, savaş, şiddet vb. konular İslâm hukuku açısından detaylıca tetkik edilmiş, Hıristiyanlık ve Yahudiliğe ait kutsal kitaplar, literatür ve tarihsel tecrübede nasıl bir bağlamda yer aldığına da işaret edilmeye gayret edilmiştir.
Bu kitapta fıkhî hükümlerin detaylarına inilmemiş ve mezheplerin ihtilaflarına çokça yer verilmemiştir. Bilakis fıkhî konular, İslamofobi bağlamında ele alınarak daha çok İslamofobistlerin İslâm ve Müslümanlara yönelik haksız ithamları çerçevesinde İslâm hukuk felsefesi kapsamında değerlendirilmeye çalışılmıştır.İSA ATCI,9786258301205i̇sa atcı

Ek bilgi

Yazar

Sayfa Sayısı

308

Boyut

13, 5 x 21

Dil

Türkçe

Kağıt Cinsi

Kitap kağıdı

Cilt Tipi

Karton Kapak