Açıklama

Okul öncesi dönemde çocuğa verilecek ahlâk eğitimi içerik ve yöntem itibariyle çocuğun gelişim dönemlerine uygun olmalıdır. Eğitimde kullanılan pek çok yöntem vardır. Drama tekniği de son yıllarda eğitimde adını sık duyduğumuz yöntemlerden biridir. Bu çalışmada okul öncesi dönemde drama tekniğiyle ahlâk eğitiminin gerekliliği ve teorik temelleri üzerinde durulmuştur.
Ahlâk eğitimde drama çocuğun;
Kendisini başkasının yerine koyarak çok yönlü düşünebilmesini, özgüven, iş birliği, dayanışma ve paylaşma duygusunun gelişmesini, kendisini ifade edebilmesini, öğrendiklerinin kalıcılığını, değişik yaşantıları tanımasını, eğitim ve öğretimde aktif rol almasını, oyun ihtiyacını gidererek rahatlamasını, sorumluluk duygusunun gelişmesini, yaratıcı olmasını, yaşamı maddî ve manevî tüm boyutlarıyla algılamasını, araştırma istek ve duygusunun gelişmesini, farklı bakış açılarına sahip olmasını, eleştirmeyi ve tartışmayı öğrenmesini sağlar. Çocuklar dramayla hem eğlenir hem de yaşayarak öğrenirler.
Bu çalışmanın okul öncesi dönem çocukların ahlâk gelişimi ve eğitimi konusunda başta anne-babalara, öğretmenlere, araştırmacılara ve konuyla ilgilenen herkese faydalı olmasını temenni ediyoruz.FATMA GÖÇMEN,9786258031164fatma göçmen

Ek bilgi

Yazar

Sayfa Sayısı

238

Boyut

13, 5 x 21

Dil

Türkçe

Kağıt Cinsi

Enso Cremy

Cilt Tipi

Karton Kapak