Açıklama

Zaman, müziksel icraların tümünde önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu olgu aynı zamanda Türk din musikisinin başat örneklerinden Kur’an tilâvetinin de üzerinde dizayn edildiği metro-ritmik bir zemin olmakla, müzik ve kıraat bilim alanları için ortak bir payda rolü oynamaktadır.
Zaman bu araştırmada ölçülebilir karakteriyle, Kur’an tilâvetinin tahkik, tedvîr ve hadr olarak adlandırılan hız kategorilerinin muğlak tanımlamaları yerine ikame edilebilecek sayısal ve net bir tanıma kavuşması için önemli bir fonksiyonu üstlenmektedir. Tilâvetin metrik boyutunun da analiz edildiği bu araştırma, Kur’an tilâvetlerindeki tecvid uygulamalarında gözlemlenen çeşitlenmelerden yola çıkarak söz konusu uygulamalardaki ölçü ve ölçek çeşitliliğini müziksel açıdan ele almakta ve ilginç sonuçlar ortaya koymaktadır.
Nihai olarak tilâvette tavır olgusunun sınırlarını çizmeyi amaçlayan bilimsel araştırmaların önemli bir halkasını teşkil eden bu kitabın, dünyada bir ilki gerçekleştirdiği söylenebilir.Muhammed Recai ÇİFTÇİ,9786258301359muhammed recai çi̇ftçi̇

Ek bilgi

Yazar

Sayfa Sayısı

238

Boyut

16 x 23, 5

Dil

Türkçe

Kağıt Cinsi

Enso Cremy 70 gr.

Cilt Tipi

Karton Kapak