Availability: Stokta

Şirvan’ın İslamlaşması – Siyasi, Kültürel Ve Eğitimsel Faktörler

SKU: 9786257404471

Açıklama

Azerbaycan tarihinin Hulafâ-yi Râşidîn, Emevîler ve Abbâsîler dönemleri hakkında yüksek lisans ve doktora tez çalışmaları yapılmıştır. Bununla birlikte bu çalışmalarda Şirvan bölgesiyle ilgili bilgiler az ve yapılan araştırmalar yetersiz görülmektedir. Çalışmamızın amacı Şirvan bölgesinin özelliklerini tespit etmek ve fetihlerle birlikte İslamlaşan Azerbaycan coğrafyasının siyasi, kültürel ve eğitimsel ehemmiyetini vurgulamaktır.
Elinizdeki kitap, dört bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırma metodu ve konunun kaynakları izah edilmiştir.
Birinci Bölüm’de Şirvan isim ve bölgesinin yerinin tespiti, coğrafi ve iklim özellikleri, komşuları, önemli şehirleri, şehirlerdeki sosyal, siyasî ve ekonomi hayat ele alınmıştır.
İkinci Bölüm’de İslam’dan önce kuzey Azerbaycan’a yapılan kavimler göçü ve bu kavimlerin yerli halka ilişkileri ve İslam’dan önceki Şirvan bölgesinde yaşayan halkın sosyal, dini ve ticarî yaşantıları hakkında bilgi verdik.
Üçüncü Bölüm’de Şirvan’ın İslam’la tanışması üzerinde durduk. Fetihler sonucunda yerli halkla yapılan anlaşmalar, alınan vergiler ve bu ilişkiler karşısında halkın tavırları ve isyan sebepleri hakkında bilgi verdik.
Dördüncü Bölüm ‘de İslam’ın tesirleri sonucunda bölge halkında görülen değişikleri anlattık. Özellikle bu bölümde İslam’dan sonra dini yaşantı, mimari ve ilmi alanda yapılan değişiklikler üzerinde durduk. Bu kitabın Azerbaycan coğrafyasının İslamlaşma sürecinde yaşanan kültürel, siyasi ve eğitimsel zengin alanda katkılar sağlayacağını umuyorum.CENGİZ MÜRSEL,9786257404471cengi̇z mürsel

Ek bilgi

Yazar

Sayfa Sayısı

210

Boyut

13, 5 x 21

Dil

Türkçe

Kağıt Cinsi

Enso Cremy

Cilt Tipi

Karton Kapak