Açıklama

İslâm tarihinin ilk meydan muharebesi olan Bedir’deki karşılaşmayı Kur’an şöyle betimliyor:
“Hatırlayın ki (Bedir’de) siz vadinin (Medine tarafındaki) yamacında idiniz, onlar ise (Mekke tarafında) uzak olan yamaçta idiler, kervan da sizden daha aşağıda (deniz sahil tarafında) bulunuyordu. Eğer siz karşılaşma yeri ve zamanı hususunda anlaşma yapmaya çalışsaydınız aranızda ihtilâf çıkardı; fakat Allah, olmasını murat ettiği şeyi gerçekleştirmek için böyle yaptı; ta ki ölenin niçin öldüğü, yaşayanın niçin yaşadığı da apaçık ortaya çıksın. Kuşkusuz Allah her şeyi işitir, her şeyi bilir.” (Enfal 8/42) Hz. Peygamber Bedir yolunda elini açıp Allah’a şöyle yalvardı:
“Allahım! Onlar açtır, onları doyur. Allahım! Onlar yayadır, onları binek sahibi yap. Allahım! Onlar çıplaktır, onları giydir.” Savaş öncesi yapılan bu dua Müslümanların ekonomik durumunu da özetler mahiyettedir. Bu şartlar altında yapılan Bedir Meydan Muharebesi’nin zaferle sonuçlanması üzerine dönemin medyasını oluşturan şairlerin gündeminde de uzun sure yerini korumuştur., Hz. Peygamber (sav)’ın şairi Hassân b. Sâbit’in dizelerine Bedir zaferi şöyle yansımıştır:
“Allah’ın gücüyle korkmayız hiçbir kavimden, sayıları çok olsa da ve kalabalıkları toplasalar da…Bize karşı insanları toplasalar, şefkatli Rabbimiz bize yeter. Bedir günü hemencecik üstün geldik, ölümler bizi bundan yıkamadı. Bize edenlerden intikam almayız, yeri geldiğinde biz de böyle olmayız. Ama biz tevekkül ettik ve dedik ki; tercihimiz ve dayanağımız kılıçtır. Kılıçla karşılaştık onları yendiğimizde, biz küçük bir topluluk idik onlar ise binlerdi.” (İbn Hişam, Siret-i İbn Hişam/İslâm Tarihi, 2/32)CUMA KARAN,9786257404839cuma karan

Ek bilgi

Yazar

Sayfa Sayısı

210

Boyut

13, 5 x 21

Dil

Türkçe

Kağıt Cinsi

Enso Cremy

Cilt Tipi

Karton Kapak