Açıklama

Mütefekkirlerin düşüncelerinin yayılması ve görüşleri üzerinde yapılan imal-i fikir, onların tanınması ve gelecek nesillere taşınmasına katkı sağlar. Bir hakikat takipçisi olduğu görülen Mâtürîdî’nin taassuba saplanıp kalanlara katkı mahiyetinde bağnazlığa, taklitçiliğe, dinin tektipleştirilmesine, indî görüşlere ve zayıf delillerle temellendirilen fikirlere dönük eleştirilerinin ve ayrıca ilmî disiplin ve gayretleri teşvik edici mahiyetteki izahlarının bilinmesine ihtiyaç vardır.
Yine onun batıl düşüncelere ve felsefî akımlara yönelen gençlere ufuk açıcı mahiyetteki hikmet felsefesinin, nübüvveti temellendirmeye dönük argümanlarının, deist fikirlere ve maddeci görüşlere yönelik eleştirilerinin tespiti oldukça önemlidir.
Ayrıca dinde aşırılık gösterenler tarafından Mâtürîdî’nin vahiyle desteklenen akıl anlayışı, kulun fiillerindeki rolü, iman-amel ilişkisi gibi konulara yaklaşımının tanınmasına ihtiyaç vardır. Bunu yaparken onu ne abartmalı, ne daraltmalı, ne de olduğundan farklı yansıtmalıdır. Takip ettiği usûl, olduğu gibi tanınıp anlaşıldığında görülecektir ki, Mâtürîdî’nin düşünce mirası, sadece kelam ilmine değil, pek çok İslam bilimine katkı sağlayacak bir alt yapıya ve sadece İslam coğrafyasında yaşayan insanlara değil, tüm dünya insanlarına ufuk açacak bir zenginliktedir. Okuyacağınız bu eser, söz konusu zenginliğin keşfine imkân sağlayacaktır.
EMİNE ÖĞÜK,9786257404129emi̇ne öğük

Ek bilgi

Yazar

Sayfa Sayısı

556

Boyut

16 x 24

Dil

Türkçe

Kağıt Cinsi

Enso Cremy

Cilt Tipi

Karton Kapak