Açıklama

Yüce Allah tarafından, bozulan din anlayışını ve toplumda seçkin bir kesime hizmet eden adaletsiz sosyal yapıyı tamir etmek üzere gönderilen peygamberler, Kur’ân-ı Kerîm’de mele’ ve mütref kavramlarıyla nitelenen ve mevcut sistemde avantajlı konumda bulunan siyasî, ekonomik ve dinî seçkinler tarafından şiddetli bir dirençle karşılaşmışlardır. Aslında sayıca az olmalarına rağmen toplumu yönlendirme gücüne sahip olan bu elitler çeşitli kara propagandalarla toplumları, peygamberlere ve onlara iman edenlere karşı kışkırtmışlar, böylece onlar üzerinde toplumsal bir baskı oluşmasını sağlamışlardır.
Âyetler açıkça göstermektedir ki tarihsel süreçte her ne kadar kullanılan araçlar değişip çeşitlense de en iptidai toplumlardan günümüze kadar devam eden bu sosyal baskı faaliyetleri çok sayıda ortak noktalar barındırmaktadır. Şüphesiz bu durumda bir müslüman olarak üzerimize düşen görev, bize kılavuz olarak gönderilen Kur’ân-ı Kerîm’in bu hususta gösterdiği yolu takip etmektir.
Bu kitap, Mekkî sûrelerde toplumsal baskıyla ilgili geçen kavramları tespit edip tanımlamaya; sosyal baskının sebeplerini ve çeşitlerini açıklamaya, inançlarından dolayı baskı gören insanlara Kur’ân-ı Kerîm’de tavsiye edilen tutum ve davranışları ortaya çıkarmaya yönelik bir çalışmadır.MEHMET BAĞÇİVAN,9786257404204mehmet bağçi̇van

Ek bilgi

Yazar

Sayfa Sayısı

176

Boyut

13, 5 x 21

Dil

Türkçe

Kağıt Cinsi

Enso Cremy 70 gr.

Cilt Tipi

Karton Kapak