Açıklama

İslam’ın ilk yıllarından günümüze kadar önemini ve işlevini sürdüren vakıflar, sosyal hayatın birçok alanında etkili olarak toplumsal ihtiyaçların karşılanmasında merkezi bir rol oynamıştır. İlk örnekleri asr-ı saadette görülen vakıflar, zamanla daha da gelişerek varlıklarını devam ettirmiş; Emevîler, Abbasîler, Memlükler, Karahanlılar, Selçuklular ve Osmanlılar’ın hüküm sürdüğü dönemlerde daha da yaygın bir kurum haline gelmiştir.

Uygulamada görülen bu yaygınlık, İslam hukukunun ayrı bir dalı olarak vakıf hukukunun oluşmasına, bu konuların fıkıh kitaplarında“kitâbü’l-vakf”veya“ahkâmü’-l-vakf” gibi başlıklar altında ayrıntılı bir şekilde incelenmesine, aynı zamanda bu alanda yazılan müstakil eserlerin ortaya çıkmasına ve zengin bir literatürün oluşmasına yol açmıştır.

Vakıf kurumunun önemine binâen ilim dünyasına mütevazi bir katkı sunması amacıyla bu çalışmada, “vakıf hukukunda irâde beyânı ve akdin kuruluşuna etkisi, vâkıfın ileri sürdüğü şartların bağlayıcılığı ve değişebilirliği, vakıf adına borçlanma, mütevellinin tasarrufları ve tazmine konu olan durumlar” gibi klasik vakıf hukukunun önemli konuları ele alınmıştır.

9786256902978,Kamil YELEKkamil yelek

Ek bilgi

Yazar

Sayfa Sayısı

184

Boyut

13, 5×21

Dil

Türkçe

Kağıt Cinsi

70 gr. kitap kağıdı

Cilt Tipi

Karton Kapak

Basım Tarihi

Kasım 2023