Açıklama

Elinizdeki kitapta özellikle dil ve gramerde önemli bir şahsiyet olan, tarihte Ezher şeyhliği makamına iki kez gelme başarısını gösteren ve yetiştirdiği talebelerinin arasından da dört tanesinin kendisinden sonra Ezher şeyhi olarak görev yapan, Şemsuddîn Muhammed b. Muhammed b. Huseyn el-İnbâbî’nin hayatı ve eserleri tanıtılmış, onun Arap dilindeki yeri bütün yönleriyle ele alınmıştır.
Şemsuddîn el-İnbâbî’nin saydığımız bu özelliklerinin dışındaki en belirgin vasfı Arap dilindeki önemi ve yeridir. İnbâbî’nin elliye yakın eserinin olduğu bilinmektedir. Bu eserlerin çoğu takrir türündendir. Bilindiği gibi klasik eserler metin, şerh, haşiye, tahkik ve takrir türlerinden oluşmaktadırlar. İnbâbî Arap dilinin muhakkikleri tarafından yazılan şaheserleri takrir etmiş ve adeta bu şaheserlerde yapılan yorumlara son noktayı koymuştur.
Muhammed el-İnbâbî, eğitim camiasında model alınması gereken biridir. Zira eserlerindeki tahkik ve tedkikler Arap diline ilgi duyan araştırmacılara ışık olmuş, tahlil ve tespitleri ilmî münazaralarda beyin fırtınası oluşturacak seviyeye çıkmıştır.Muhammet Abdullah SEYDAOĞLU,9786257992749muhammet abdullah seydaoğlu

Ek bilgi

Yazar

Sayfa Sayısı

176

Boyut

13, 5 x 21

Dil

Türkçe

Kağıt Cinsi

Enso Cremy 60 gr.

Cilt Tipi

Karton Kapak