Açıklama

Bu çalışmamız; giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde, İbn Teymiyye’nin yaşadığı dönemin siyasî, sosyal, ilmî ve fikrî durumu hakkında bilgi verilmiştir.
Girişte, ayrıca yaşadığı Harran, Şam ve Mısır’ın coğrafi yapısı hakkında da kısa bilgiler verilmiştir.
Çalışmanın birinci bölümünde, İbn Teymiyye’nin hayatı, ismi, nesebi, doğumu, yetişmesi, tahsil hayatı, fikrî alanda verdiği mücadeleler, inanmış olduğu dava uğrunda çektiği ızdırap ve eziyetler, kendilerinden istifade ettiği hocalar, yetiştirdiği talebeler ve kaleme aldığı eserler hakkında kısa bilgiler verilmiştir.
Bu bölümde, ayrıca ilmî kişiliği, hadis, fıkıh, tefsir, akâid ve kelâm gibi ilimlerdeki yeri hakkında kısa malumat da verilmiştir. Onun hayatını, şahsiyetini ve benimsediği fikirleri gerek müstakil eserler şeklinde olsun gerekse biyografik türü ansiklopedik kaynaklar şeklinde olsun konu edinen çalışmalar hakkında da kısa bilgiler verilmiştir. Müslüman âlimlerin ve müsteşrik araştırmacıların onunla ilgili olarak yapmış oldukları çalışmalara da değinilmiştir.
İkinci bölümde ise, İbn Teymiyye’nin hadis ve sünnet kavramları ile ilgili görüşlerine ve hadis tenkitçiliğine değinildiği gibi, onun sened ve metin tenkidinde benimsediği ilke ve prensiplere örnekleriyle birlikte geniş bir yer verilmiştir. Bunun yansıra örnek olarak verilen hadislerle ilgili olarak bazı âlim ve muhaddisler tarafından yapılan değerlendirmelere de yer verilmiştir. Böylece görüşler arasında bir kıyaslama yapma imkânına da sahip olunmuştur.
Çalışmanın sonuç bölümünde, İbn Teymiyye’nin hadis tenkitçiliği, hadis tenkidinde benimsediği ilke ve esaslarla ilgili genel bir analiz ve değerlendirme yapılmıştır.HAMİT SALİHOĞLU,9786257738576hami̇t sali̇hoğlu

Ek bilgi

Yazar

Sayfa Sayısı

140

Boyut

13, 5 x 21

Dil

Türkçe

Kağıt Cinsi

Enso Cremy 70 gr.

Cilt Tipi

Karton Kapak