Availability: Stokta

Bir Yahudi-Hristiyan Olan Barnaba Ve İncili

Yazar: Emine MEYDAN
SKU: 9786257738323

Açıklama

“Barnabas” adıyla bilinen Barnaba, Kıbrıslı olup Levi soyundandır. Onun Musa şeriatına bağlı bir Hristiyan (Judeo-Christian) olduğunu Barnaba Mektubu ve Barnaba İncili teyit eder mahiyettedir. O hayatını, Kudüs’te Tevrat’a sadık, Antakya’da arabulucu, Hristiyanlar arasındaki bağı kuvvetlendirmede aktif, Pavlus’u cemaate kabul ettiren kefil, mal varlığını manevi kazanç için bağışlayan cömert bir şahsiyet, dini yaymak üzere yola çıkan ilk misyoner şeklinde yaşamıştır.
Onun Kıbrıs’ta başlayan hayatı 63 yılında yine Kıbrıs’ta sona ermiştir. 478 yılında Kıbrıs Piskoposu Anthemios’un gördüğü rüya üzerine Barnaba’nın mezarı olduğuna karar verilen alana (Gazimağusa bölgesi) Zenon’un sağladığı mali yardımla bir kilise ve manastır yaptırmıştır. Barnaba’dan geriye Belge, Mektup ve İncil kalmıştır. O, hem Mektubu’nda hem de İncili’nde inananların dini kuralları yanlış anladıklarını ifade etmiş, doğru yolu göstermeye çalışmıştır.
Barnaba Mektubu, 2/1: “Günümüz kötü ve düşmanımız kudretini uyguluyor olduğundan kendimize dikkat etmek ve Rabbimizin taleplerini araştırmak görevimizdir.”
Barnaba İncili, 62: “… Bakın, size diyorum ki, pek çokları abdest alıp namaza gider, pek çokları oruç tutup zekât verir, pek çokları ilimle uğraşır ve başkalarına vaaz verir ama hepsinin sonu Allah katında kötüdür. Çünkü bedeni temizlerler, kalbi değil; ağızla ağlarlar, kalple değil; etlerden uzak dururlar, kendilerini günahlarla doyururlar; kendilerine iyi densin diye, başkalarına kendileri için iyi olmayan şeyler verirler; işe yarasın diye değil, konuşmayı bilmek için ilimle uğraşırlar. Kendilerinin tersini yaptıkları şeyleri başkalarına öğütlerler. Ve böylece kendi dilleriyle kendilerini mahkûm ederler. Allah, sağ ve diridir ki, bunlar Allah’ı kalpleriyle tanımazlar; çünkü tanımış olsalardı severlerdi ve insan mademki sahip olduğu her şeyi Allah’tan almıştır, öyle de, her şeyi Allah’ın sevgisi uğrunda harcamalıdır.”Emine MEYDAN,9786257738323emine meydan

Ek bilgi

Yazar

Sayfa Sayısı

174

Boyut

13, 5 x 21

Dil

Türkçe

Kağıt Cinsi

Enso Cremy 70 gr.

Cilt Tipi

Karton Kapak