Açıklama

Bu araştırmada ilk önce İbn Teymiyye’nin felsefî tasavvufun varlık anlayışına bakışı ve bununla bağlantılı olarak tevhid inancı, evren ve insan anlayışları incelenmeye çalışılmıştır. Ardından ise onun felsefî tasavvufun bilgi anlayışına bakışı ele alınmış, bu bağlamda tasavvuf tarafından bilgi vasıtaları olarak kullanılan keşf, rüya ve esrâr’ı hurûf gibi konular mercek altına alınmıştır.
Çalışmamızda ele aldığımız konulardan biri de İbn Teymiy­ye’nin amelî tasavvufa bakışıdır. Söz konusu başlık altında amelî tasavvufun önemli kavramlarından olan zühd ve vera’, halvet ve riyâzet, fenâ ve bekâ, hal ve makamlar, zikir, keramet ve semâ’ gibi konuları tetkik etmeye çalıştık. Sonuç başlığı altında da çalışmamızın nihayetinde varmış olduğumuz kanaati ifade ettik.
Çalışmamızda İbn Teymiyye’nin Mecmû‘u fetâva adlı külliyatının tasavvufa hasredilmiş olan onuncu ve on birinci ciltlerini esas aldık. Ancak konu ve bağlamın gerekli kıldığı yerlerde diğer eserlerine de başvurduk.Mesut ERZİ,9786256961128mesut erzi̇

Ek bilgi

Yazar

Sayfa Sayısı

170

Boyut

13, 5 x 21

Dil

Türkçe

Kağıt Cinsi

Enso Cremy 70 gr.

Cilt Tipi

Karton Kapak