Availability: Stokta

Akademik Tefsîr Çalışmalarında Selefî-Vehhâbî Etki/lenme

SKU: 9786258031485

Açıklama

Bu kitap, modern dönemde dünyadaki İslâmî fikir, çalışma ve hareketleri etkilemiş olan Selefî-vehhâbî çizginin, Türkiye’de yapılan akademik tefsîr çalışmalarındaki etki(lenme)sini konu edinmiştir.
Temelde farklı olan iki modern akım Selefîlik ile Vehhâbîlik, kesişen kümeler gibidir. Zira her iki akımın da metod, kavram, konu, düşünce ve yer yer eylem bakımından aralarında yadsınamayacak benzerlikler vardır. O nedenle bu çalışma, kendisine yöneltilecek eleştirileri de göze alarak Selefî-Vehhâbî çizginin âlim, kavram, konu ve düşüncelerini aynı vasatta değerlendirmeyi gerekli görmüştür.
Ülkemizde yapılan akademik tefsir çalışmalarındaki Selefî-Vehhâbî etki, ister sebep olsun ister sonuç olsun, diğer bir ifadeyle ister etkilemeyi amaçlasın isterse etkilemeye cevap vermeyi ve/ya anti selefî tezleri ortaya koymayı amaç edinsin, “tefsîr sosyolojisi” açısından önemli olan etki(lenme)nin kendisidir ve konunun bu tarafı, çalışılmaya değerdir.
Bir “modern dönem refleksi” olarak “temel kaynaklara dönüş” söz konusu olunca, mesele tabîî olarak Kur’ân ve Tefsîr çalışmalarına gelmektedir. Bu dönemde “Kur’ân’a Göre…”, “Kur’an’da…” ve “Kur’ân’ın …” gibi, merkezinde Kur’ân’ın olduğu çok sayıda tez yapılmıştır, yapılmaktadır. Buradaki temel motivasyonun, herhangi bir konunun bir şahsa ve/ya ekole göre değil de, Kur’an’a göre ele alınması olduğu ileri sürülebilirse de, meselenin bu şekilde vaz’ edilmesinin önemli sâiklerinden birinin, selefî etki(lenme) olduğu kabul edilecektir.
Bu kitabın amacı, betimleyici bir yaklaşımla durum tespiti yapmak ve ilgili çalışmaları bu konulara yönelten vasatı anlamaya ve anlamlandırmaya çalışmak olup hiçbir akademisyeni ve/ya çalışmayı normatif bir yaklaşımla yargılamak değildir. Zira yazarının ne buna niyeti vardır ne de kendisi bu konuda hakkı ve/ya haddi olduğunu düşünmektedir.
Mustafa Şentürk,9786258031485mustafa şentürk

Ek bilgi

Yazar

Sayfa Sayısı

96

Boyut

13, 5 x 21

Dil

Türkçe

Kağıt Cinsi

Enso Cremy

Cilt Tipi

Karton Kapak