Açıklama

İmam-Hatip Liseleri Cumhuriyetten önceki Medre- setü’l Vaizin ve Medresetü’l-Eimme ve’l Huteba kurumlarının Tevhid-i Tedrisatla birlikte İmam ve Hatip Mektebine çevrilmesi sonucu 4 yıllık müstakil bir okul olarak kurulmuştur. İmam-Hatip Liselerinin kurulmasının temel dayanağı Tevhid-i Tedrisat kanununun 4. maddesidir. Böylece, imamlık, hatiplik ve Kur’an Kursu öğreticiliği gibi dini hizmetleri yerine getirilmesi ile görevli elemanlar yetiştirmekle birlikte öğrencilerini yüksek öğretime hazırlayan ve orta öğretim seviyesinde din eğitimi yapan İmam-Hatip Liseleri 1924’ten günümüze kadar Türk milli eğitim sistemi içinde varlığını sürdürmüştür.
1997 yılında çıkarılan 4306 sayılı yasayla sekiz yıllık eğitime geçilmesi üzerine İmam-Hatip Liselerinin ortaokul kısmı kapatılmıştır. Bir sonraki yıl ise Yüksek Öğretim Kurulu’un katsayı uygulamasından dolayı öğrenciler için gelecek kaygısı oluşmaya başlamıştır.
Bu çalışmada 2000’li yılların başlarında İmam-Hatip Lisesi öğrencilerinin sorun ve beklentileri ortaya konulmuştur.Tuncay KARATEKE,9786257738958tuncay karateke

Ek bilgi

Yazar

Sayfa Sayısı

92

Boyut

16 x 24

Dil

Türkçe

Kağıt Cinsi

Enso Cremy 70 gr.

Cilt Tipi

Karton Kapak